Oile's negre, campul e alb?

Lucrez, as putea spune, de o viata, in domeniul tiparului.
Am trecut, cred, prin toate pozitiile si meseriile specifice din domeniu.
Am vazut multe...
Si tot nu m-am obisnuit cu...
 - Lipsa de profesionalism, profunda si ingrijoratore pentru noi cei din spatiul tehnic al tiparului, de care dau dovada editorii si "creatorii" de materiale tiparite
 - Neadevarurile vadite promovate prin intermediul materialelor tiparite...
 - Publicitatea agresiva, deformand realitatea, ascunsa printre randurile unor lucrari tiparite cu caracter "informativ"

Cu alte cuvinte traiesc si muncesc intr-un mediu toxic din toate punctele de vedere.

Daca ar fi sa impartim experientele vietii in alb si negru, atunci, cu certitudine, pentru mine, realitatea ultimelor decenii, a transformat informatia scrisa intr-o oaie cu adevarat neagra.
Dar oare mediul de propagare este in alb?
Avem, noi tipografii, capacitatea de a discerne intre minciuna si adevar, intre informatie si publicitate gratuita...; avem dreptul de a nega participarea noastra la dezinformarea si intoxicarea cititorului prin intermediul cuvantului tiparit?
Nu prea sunt sigur...
Tiparul este o activitate comerciala, o industrie.
Lucrezi pentru profit, pentru clienti nu pentru utilizatorul final: publicul...

ASADAR, vinovati sau nu, suntem parte din intreg, un intreg corupt si corupator(!),ce deformeaza voit realitatea in favoarea unor anumite interese...

Putem sa iesim din aceasta rusine?
Sa redevenim, cumva, o sursa de incredere in sustinerea adevarului?
Si daca DA, vrem?

Comentarii

Postări populare de pe acest blog

Nu cred in stiinta

Protejati natura! Nu irositi resursele planetei!

Cine se teme de mesajul scris?